Zgromadzenie Ogólne Rady Europy: świat wkroczył w nową erę pandemii | Ordo Iuris

    ŚWIATOWE WYJŚCIE ZE ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI SZCZEPIEŃ

    W ostatnich dniach w Strasburgu miała miejsce sesja plenarna Zgromadzenia Ogólnego Rady Europy.

    · Podczas jednej z sesji, Zgromadzenie Ogólne debatowało na temat stanu zagrożenia zdrowia publicznego i potrzeby holistycznego podejścia do opieki zdrowotnej.

    · Zgromadzenie podkreśliło, że należy się spodziewać nowych, być może gorszych niż Covid-19, zagrożeń dla zdrowia publicznego. Mają być one związane m.in. ze zmianami klimatycznymi.

    · Przygotowano rezolucję wzywającą państwa członkowskie do „wzmocnienia globalnej architektury zdrowotnej” i większego zaangażowania w prace Światowej Organizacji Zdrowia, w tym także przygotowywanie tzw. traktatu antypandemicznego.

    · Rezolucja została przyjęta 54 głosami za, przy 8 głosach sprzeciwu.

    Podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Rady Europy, odbyła się debata pt. „Stan zagrożenia zdrowia publicznego: potrzeba holistycznego podejścia do multilateralizmu i opieki zdrowotnej”. Pokłosiem dyskusji było przyjęcie przez członków Zgromadzenia rezolucji, zgodnie z którą państwa mają pilnie wyciągnąć wnioski z poprzednich kryzysów zdrowotnych poprzez wzmocnienie globalnej architektury zdrowotnej i opracowanie strategii na szczeblu krajowym.

    Zgromadzenie Parlamentarne uznało, że potrzebny jest holistyczny, wielostronny wysiłek, łączący Światową Organizację Zdrowia (WHO), Światową Organizację Handlu (WTO) i inne podmioty w celu rewizji zasad regulujących sektor opieki zdrowotnej w zakresie dostarczania podstawowych leków, szczepionek i usług opieki zdrowotnej na poziomie krajowym i międzynarodowym, w tym dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia medycznego. Zasady te powinny zapewniać, że zarówno sektor publiczny, jak i prywatny w opiece zdrowotnej zakotwiczą swoje działania w prawach człowieka, w szczególności w prawie do zdrowia, i zagwarantują sprawiedliwy dostęp do leczenia i szczepień o odpowiedniej jakości dla wszystkich.

    Parlamentarzyści ponadto wskazali, że „świat wkroczył w nową erę pandemii, w której Covid-19 jest postrzegany jedynie jako zapowiedź kolejnych – i być może gorszych – stanów zagrożenia zdrowia publicznego. Nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego związane mają być z kryzysem klimatycznym, w połączeniu z malejącą różnorodnością biologiczną i konsekwencjami konfliktów zbrojnych, które czekają na rozwój i prawdopodobnie niespodziewanie uderzą w świat. W związku z tym pilne jest, aby państwa wyciągnęły wnioski z poprzednich sytuacji zagrożenia zdrowia poprzez wzmocnienie globalnej architektury zdrowia i opracowanie niezbędnych strategii na szczeblu krajowym, aby szybko reagować na pojawiające się globalne zagrożenia zdrowia”.

    W przyjętym tekście podkreślono, że trwające procesy, mające na celu przekształcenie globalnego zarządzania zdrowiem, muszą opierać się na zasadzie sprawiedliwości oraz ochronie praw człowieka i podstawowych wolności w sytuacjach zagrożenia zdrowia publicznego, wzywając państwa członkowskie, aby zobowiązały się do zapewnienia zrównoważonego finansowania WHO i uniezależnienia jej od dobrowolnych składek.

    Treść rezolucji wskazuje, że zainteresowanie przygotowywanym traktatem i nadaniem Światowej Organizacji Zdrowia dużego znaczenia w dziedzinie polityki zdrowotnej na świecie jest pozytywnie rozpatrywane także przez członków Zgromadzenia Ogólnego Rady Europy. Co więcej, w rezolucji pojawiają się rekomendacje zbliżone treścią do zaproponowanych w ostatnim traktacie przepisów, w tym m.in. wezwanie państw rozwiniętych, w szczególności USA i członków UE, do wsparcia krajów rozwijających poprzez zapewnienie im dostępu do produktów, technologii i know-how związanych z opieką zdrowotną – podkreśla Weronika Przebierała, dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.