WHO zabezpiecza połowę swojego celu
WHO zabezpiecza połowę swojego celu na fundusze w obliczu fatalnej geopolityki
To znak, jak trudne mogą być sprawy dla globalnego finansowania zdrowia. I znak, jak niezainteresowane są niektóre kluczowe państwa członkowskie WHO, zabezpieczeniem przyszłości instytucji.
Dzieje się tak w momencie, gdy multilateralizm w globalnym systemie ochrony zdrowia stoi u progu istotnych zmian, które wiążą się nie tylko z presją na zasoby, ale także z podstawową dynamiką zarządzania tą dziedziną
WHO udało się zabezpieczyć fundusze w wysokości do 3,8 mld USD na kolejne cztery lata dzięki zobowiązaniom niektórych państw członkowskich, sektora prywatnego, fundacji i organizacji wielostronnych. Kwota ta odzwierciedla również podpisane umowy o finansowaniu i oczekiwane finansowanie z partnerstw, powiedzieli wysocy rangą urzędnicy w zeszłym tygodniu.
WHO twierdzi, że kwota ta stanowi połowę wyznaczonego celu, gdyż dzięki zabezpieczeniu 53% z 7,1 mld dolarów amerykańskich potrzebnych do wdrożenia strategii na lata 2025–2028 udało się zwiększyć przewidywalność w porównaniu z rokiem 2020, kiedy to WHO miała widoczność tylko w odniesieniu do 17% funduszy wymaganych w ramach poprzedniej strategii.
Celem obecnej rundy inwestycyjnej jest zebranie funduszy na Czternasty Ogólny Program Prac WHO, który według szacunków ma uratować dodatkowe 40 milionów istnień ludzkich w ciągu najbliższych czterech lat.
W tym tygodniu pierwsza runda inwestycyjna WHO na szczycie przywódców G20 była nudna, tylko kilka dodatkowych państw członkowskich zadeklarowało wsparcie, w tym Australia, Indonezja i Hiszpania. Niektóre z największych krajów rozwijających się, między innymi, wyróżniały się brakiem lub ograniczonym finansowaniem. Oczekuje się, że Republika Południowej Afryki obejmie przewodnictwo w G20 w przyszłym roku, aby nadal wspierać wysiłki WHO na rzecz poprawy finansowania.
Niektórzy uważają G20 za straconą szansę na finansowanie WHO. „Rozegrałbym to inaczej. Dlaczego największe gospodarki wschodzące angażują się w ograniczonym zakresie? Oni po prostu mówią o multilateralizmie, nie chcąc za niego płacić” — powiedział dyplomata z rozwiniętego kraju.
Analiza ekspertów finansowania opieki zdrowotnej pokazuje , że według obecnie dostępnych informacji, nie złożono żadnych deklaracji z regionu Ameryki. (Region Afryki i Zachodniego Pacyfiku miał najwyższy udział w rundzie inwestycyjnej.)
Szczytowi przywódców G20 przewodniczył prezydent Brazylii, JE Luiz Inácio Lula da Silva. Deklaracja przywódców G20 z Rio de Janeiro głosiła: „Potwierdzamy centralną rolę koordynacyjną Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w globalnej architekturze zdrowotnej, wspieraną przez odpowiednie, przewidywalne, przejrzyste, elastyczne i zrównoważone finansowanie. Popieramy przeprowadzenie rundy inwestycyjnej WHO jako dodatkowego środka finansowania działań WHO”. Powiedział również na wydarzeniu: „Podczas gdy WHO otrzymuje 2 miliardy dolarów rocznie, aby próbować rozwiązywać problemy zdrowotne na całym świecie, mamy budżet w wysokości 2,4 biliona dolarów tylko na wojnę. Aby niszczyć życie i infrastrukturę, której budowa zajęła lata, bogate kraje inwestują znacznie więcej niż w celu ratowania życia”.
Prezydent Republiki Południowej Afryki JE Cyril Ramaphosa, który w 2025 r. obejmie przewodnictwo w grupie G20, powiedział: „Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować przewodnictwo Brazylii i nadal podkreślać znaczenie WHO oraz potrzebę zrównoważonego finansowania w celu zapewnienia zdrowia wszystkim”
Prezydent Francji, Emmanuel Macron, powiedział: „Światowa Organizacja Zdrowia zasługuje na nasze wsparcie, jako nasz wyjątkowy wspólny, uniwersalny kompas do globalnego zdrowia. Jest to jedyna organizacja, która technicznie i politycznie jest w stanie koordynować nasze globalne działania i wydawać uniwersalne normy i porady w dziedzinie zdrowia.
W ramach tej rundy inwestycyjnej WHO powołuje do życia nową Akademię, otwartą dla wszystkich pracowników służby zdrowia na całym świecie, aby zająć się jednym z kluczowych priorytetów inwestycyjnych zidentyfikowanych podczas kryzysu COVID, jakim są ludzkie możliwości w sektorze zdrowia. Krótko mówiąc, inwestowanie w WHO oznacza inwestowanie we wzmocnienie naszych zdolności reagowania na kryzysy zdrowotne, a w szczególności na pandemie”. Źródła z Genewy twierdzą, że Francja ma ogłosić zobowiązanie w dalszej części roku zgodnie z krajowym cyklem budżetowym.
18 listopada, pierwszego dnia szczytu przywódców G20, dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział: „W ciągu ostatnich siedmiu lat WHO przeszła radykalną transformację, aby zapewnić, że wykonujemy tę pracę tak dobrze, jak potrafimy. Siedem lat temu rozpoczęliśmy 51 inicjatyw. Aby wesprzeć kraje w osiągnięciu SDG związanych ze zdrowiem, opracowaliśmy nową strategię opartą na wynikach i wpływie. Słusznie zainwestowaliśmy w naukę, dane i technologię cyfrową, wierząc, że technologia cyfrowa jest przyszłością opieki zdrowotnej. Aby to zrobić, polegamy na przewidywalnym, elastycznym finansowaniu od szerokiego grona darczyńców. Runda inwestycyjna WHO ma na celu zmobilizowanie 7 miliardów dolarów amerykańskich w celu wdrożenia ambitnego planu WHO, aby uratować 40 milionów istnień ludzkich w ciągu najbliższych czterech lat. Dziękuję tym, którzy do tej pory złożyli deklaracje: 18 państwom członkowskim Unii Afrykańskiej, Chinom, Niemcom, Indiom, Malezji, Norwegii, Singapurowi, Republice Południowej Afryki, Turcji i Unii Europejskiej. A dziś Hiszpanii. Chciałbym skorzystać z okazji i podziękować Jego Ekscelencji Prezydentowi Luli za zorganizowanie Rundy Inwestycyjnej WHO”.