Menu
    • Aktualności
    • Edukacja zdrowotna
    • Tedros
    • Infodemia
    • Filmy warte obejrzenia
    • Do pobrania
    • Ważne linki
    • Wyszukiwarka treści
    • Polityka prywatności
    • Kontakt
    • Aktualności
    • Edukacja zdrowotna
    • Tedros
    • Infodemia
    • Filmy warte obejrzenia
    • Do pobrania
    • Ważne linki
    • Wyszukiwarka treści
    • Polityka prywatności
    • Kontakt
    StopWHO
    • Strona główna
    • #4397068 (bez tytułu)
    • Add Listing
    • Aktualności
    • All Listings
    • Author Profile
    • Co JA mogę zrobić?
    • Dashboard
    • DLACZEGO DĄŻYMY DO ZABLOKOWANIA WPŁYWU WHO NA POLITYKĘ ZDROWOTNĄ POLSKI???
    • Do pobrania
    • Downloads
    • Edukacja zdrowotna
    • Filmy grid
    • Filmy testowo
    • Filmy warte obejrzenia
    • formularz – wzór
    • Formularz zgłoszenia
    • Główna
    • ICD-11
    • IHR
    • Infodemia
    • Konferencja
    • Konferencja-WHO-2
    • Kontakt
    • List otwarty
    • Live
    • Login
    • Polityka prywatności stopWHO
    • Przyłącz się!
    • Registration
    • Search Home
    • Search Result
    • Sign In
    • Single Category
    • Single Location
    • Single Tag
    • SkontaktujSie
    • Standardy edukacji seksualnej
    • Tedros
    • Traktat Pandemiczny
    • Wartościowe strony WWW
    • Ważne linki
    • Wyszukiwanie
    • WZORCOWA
    • Bez kategorii
    • Co JA mogę zrobić?
    • Najnowsze informacje
    • O WHO
      • Poprawki do Międzynarodoch Przepisów Zdrowotnych IHR 2005
      • Traktat antypandemiczny WHO CA+
    Zaznacz stronę

    W Polsce powstanie biuro WHO ds. cyberbezpieczeństwa i AI?

    utworzone przez Monika | maj 28, 2026 | Bez kategorii | 0 komentarzy

    W Polsce powstanie biuro WHO ds. cyberbezpieczeństwa i AI?

    W Polsce powstanie biuro WHO ds. cyberbezpieczeństwa i AI?

     

    Polska chce odegrać większą rolę w tworzeniu europejskich zasad dotyczących AI w ochronie zdrowia i zabiega o ulokowanie w kraju nowego biura WHO zajmującego się sztuczną inteligencją i cyberbebzpieczeństwem. Temat wybrzmiał w Genewie podczas 79. Światowego Zgromadzenia Zdrowia.

    Światowe Zgromadzenie Zdrowia (ang. World Health Assembly) to najważniejsze coroczne spotkanie państw należących do Światowej Organizacji Zdrowia i to właśnie tam zapadają decyzje dotyczące kierunków światowej polityki zdrowotnej, finansowania programów WHO i priorytetów, które później wpływają na systemy ochrony zdrowia praktycznie na całym świecie. Tegoroczne, 79. obrady mocno koncentrowały się wokół bezpieczeństwa cyfrowego, sztucznej inteligencji i odporności systemów zdrowotnych na kryzysy. Polska pojechała do Genewy z własnym stanowiskiem dotyczącym nowych technologii i z konkretną propozycją: rząd zabiega o to, żeby w Polsce powstało Biuro Geograficznie Rozproszone WHO Regionu Europejskiego ds. Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa w zdrowiu. Byłaby to wyspecjalizowana jednostka WHO w Europie zajmująca się tworzeniem standardów bezpiecznego wykorzystania AI w ochronie zdrowia i wspieraniem państw w zabezpieczaniu systemów cyfrowych. Jeśli taka jednostka rzeczywiście trafiłaby do Polski, oznaczałoby to dużo większy wpływ na europejskie dyskusje dotyczące cyfryzacji medycyny, cyberbezpieczeństwa i wykorzystania sztucznej inteligencji przy diagnostyce, analizie danych czy w ogóle w szeroko pojętej organizacji opieki zdrowotnej.

    AI ma pomagać, ale też nie może stać się zagrożeniem

     

    Podczas debat w Genewie dużo miejsca poświęcano temu, jak szybko systemy ochrony zdrowia stają się zależne od technologii cyfrowych i jak duże ryzyko wiąże się dziś z cyberatakami na placówki medyczne i dane pacjentów. MZ przekazało w mediach społecznościowych, że rozmowy na WHA dotyczyły m.in. reagowania na incydenty cybernetyczne, wymiany doświadczeń między państwami i tworzenia wspólnych standardów bezpieczeństwa, ponieważ rozwój zdrowia i AI musi iść równolegle z budowaniem zabezpieczeń systemów.

     

    Podczas debaty generalnej głos zabrała minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda, która zwracała uwagę, że systemy zdrowotne w Europie i na świecie stoją dziś przed kilkoma równoległymi wyzwaniami – starzenia się społeczeństw, zagrożenia związane z nowymi technologiami i konflikty zbrojne. – Powinniśmy jeszcze bardziej skupić się na odporności systemów ochrony zdrowia oraz wsparciu międzynarodowym w czasie konfliktów i kryzysów. Nasze społeczeństwo się starzeje. Zjawisko to występuje w wielu regionach WHO. Musimy dostosować nasze systemy ochrony zdrowia do tej zmiany. Nowe technologie niosą ze sobą zarówno szanse, jak i zagrożenia, dlatego musimy działać mądrze i odpowiedzialnie. Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał, jednak konieczne jest odpowiedzialne i wyważone podejście. Polska uznaje etyczne i bezpieczne wykorzystanie AI w ochronie zdrowia za priorytet.

    Źródło:

    https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/w-polsce-powstanie-biuro-who-ds-cyberbezpieczenstwa-i-ai

     

    Prześlij komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    • Bez kategorii
    • Co JA mogę zrobić?
    • Najnowsze informacje
    • O WHO
    • Poprawki do Międzynarodoch Przepisów Zdrowotnych IHR 2005
    • Traktat antypandemiczny WHO CA+
    • Facebook
    • X
    • Instagram
    • RSS

    Zaprojektowane przez Elegant Themes | Obsługiwane przez WordPress