Dnia 5 czerwca 2023 r. WHO ogłosiła na swojej stronie:
“Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Komisja Europejska ogłosiły dziś rozpoczęcie przełomowego partnerstwa w dziedzinie zdrowia cyfrowego. W czerwcu 2023 r. WHO przejmie system certyfikacji cyfrowej COVID-19 Unii Europejskiej (UE) w celu ustanowienia globalnego systemu, który ułatwi globalną mobilność i będzie chronić obywateli na całym świecie przed obecnymi i przyszłymi zagrożeniami dla zdrowia, w tym pandemiami. Jest to pierwszy element Globalnej Cyfrowej Sieci Certyfikacji Zdrowia WHO (GDHCN), która opracuje szeroką gamę produktów cyfrowych w celu zapewnienia lepszego zdrowia dla wszystkich.”Opierając się na bardzo udanej sieci certyfikacji cyfrowej UE, WHO zamierza zaoferować wszystkim państwom członkowskim WHO dostęp do cyfrowego narzędzia zdrowotnego o otwartym kodzie źródłowym, które opiera się na zasadach sprawiedliwości, innowacji, przejrzystości oraz ochrony danych i prywatności” – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. “
Opracowywane nowe cyfrowe produkty zdrowotne mają na celu pomóc ludziom na całym świecie w szybkim i skuteczniejszym otrzymywaniu wysokiej jakości usług zdrowotnych”.Opierając się na globalnej strategii UE w zakresie zdrowia i globalnej strategii WHO w zakresie zdrowia cyfrowego, inicjatywa ta jest następstwem porozumienia zawartego 30 listopada 2022 r. między komisarzem Kyriakidesem a dr Tedrosem w celu zacieśnienia strategicznej współpracy w kwestiach związanych ze zdrowiem na świecie. To jeszcze bardziej wzmacnia solidny wielostronny system, którego rdzeniem jest WHO, wspierany przez silną UE.
“To partnerstwo jest ważnym krokiem w kierunku cyfrowego planu działania w ramach globalnej strategii UE w zakresie zdrowia. Korzystając z najlepszych europejskich praktyk, przyczyniamy się do tworzenia cyfrowych standardów zdrowotnych i interoperacyjności na całym świecie – z korzyścią dla najbardziej potrzebujących. Jest to również mocny przykład tego, w jaki sposób zgodność między UE a WHO może zapewnić lepsze zdrowie dla wszystkich, w UE i na całym świecie. Jako organ kierujący i koordynujący międzynarodowe działania w dziedzinie zdrowia, nie ma lepszego partnera niż WHO, aby kontynuować prace rozpoczęte w UE i dalej rozwijać globalne cyfrowe rozwiązania zdrowotne” – powiedziała Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.
Partnerstwo to obejmie ścisłą współpracę w zakresie rozwoju, zarządzania i wdrażania systemu WHO GDHCN, korzystając z bogatej wiedzy technicznej Komisji Europejskiej w tej dziedzinie. Pierwszym krokiem jest zapewnienie, że obecne certyfikaty cyfrowe UE będą nadal skutecznie funkcjonować.“Z 80 krajami i terytoriami podłączonymi do unijnego cyfrowego certyfikatu COVID-19, UE ustanowiła globalny standard.
Certyfikat UE był nie tylko ważnym narzędziem w naszej walce z pandemią, ale także ułatwił międzynarodowe podróże i turystykę. Cieszę się, że WHO będzie opierać się na zasadach ochrony prywatności i najnowocześniejszej technologii unijnego certyfikatu, aby stworzyć globalne narzędzie przeciwko przyszłym pandemiom” – dodał Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego.Globalny system WHO oparty na dorobku UE Jednym z kluczowych elementów działań Unii Europejskiej przeciwko pandemii COVID-19 były cyfrowe zaświadczenia COVID-19. Aby ułatwić swobodny przepływ w swoich granicach, UE szybko ustanowiła interoperacyjne certyfikaty COVID-19 (zwane “unijnym cyfrowym certyfikatem COVID-19” lub “EU DCC”). Oparty na technologiach i standardach open source, pozwolił również na połączenie krajów spoza UE, które wydają certyfikaty zgodnie ze specyfikacjami EU DCC, stając się najczęściej stosowanym rozwiązaniem na całym świecie.Od początku pandemii WHO zaangażowała się we współpracę ze wszystkimi regionami WHO w celu określenia ogólnych wytycznych dotyczących takich certyfikatów. Aby pomóc wzmocnić globalną gotowość zdrowotną w obliczu rosnących zagrożeń dla zdrowia, WHO tworzy globalną cyfrową sieć certyfikacji zdrowia, która opiera się na solidnych podstawach ram, zasad i otwartych technologii EU DCC. Dzięki tej współpracy WHO ułatwi ten proces na całym świecie w ramach własnej struktury, aby umożliwić światu czerpanie korzyści z konwergencji certyfikatów cyfrowych. Obejmuje to ustanawianie standardów i walidację podpisów cyfrowych w celu zapobiegania oszustwom. Czyniąc to, WHO nie będzie miała dostępu do żadnych podstawowych danych osobowych, które pozostaną wyłączną domeną rządów.
Pierwszy element globalnego systemu WHO zacznie działać w czerwcu 2023 r. i ma być stopniowo rozwijany w nadchodzących miesiącach.
Długoterminowe PARTNERSTWO CYFROWE w celu zapewnienia lepszego zdrowia dla wszystkich (!!!)
Aby ułatwić przyjęcie EU DCC przez WHO i przyczynić się do jego funkcjonowania i dalszego rozwoju, WHO i Komisja Europejska zgodziły się na partnerstwo w dziedzinie zdrowia cyfrowego.Partnerstwo to będzie działać na rzecz technicznego rozwoju systemu WHO z podejściem etapowym, aby objąć dodatkowe przypadki użycia, które mogą obejmować na przykład cyfryzację Międzynarodowego Zaświadczenia o Szczepieniu lub Profilaktyce. Rozszerzenie takich rozwiązań cyfrowych będzie miało zasadnicze znaczenie dla zapewnienia lepszego zdrowia obywatelom na całym świecie.
Współpraca ta opiera się na wspólnych wartościach i zasadach przejrzystości i otwartości, inkluzywności, odpowiedzialności, ochrony danych i prywatności, bezpieczeństwa, skalowalności na poziomie globalnym oraz sprawiedliwości. WHO i Komisja Europejska będą współpracować, aby zachęcić do jak największej globalnej absorpcji i uczestnictwa. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na sprawiedliwe możliwości uczestnictwa osób najbardziej potrzebujących: krajów o niskich i średnich dochodach.
https://www.who.int/news/item/05-06-2023-the-european-commission-and-who-launch-landmark-digital-health-initiative-to-strengthen-global-health-security