Komisja Europejska zleciła firmie Pfizer i kilku europejskim firmom zarezerwowanie rocznej zdolności produkcyjnej szczepionek przeciw COVID-19, na wypadek przyszłego światowego kryzysu zdrowia, na poziomie do 325 mln dawek – informuje Reuters.

  Umowa obejmuje mRNA, szczepionki wektorowe i białkowe przeciw COVID-19. Umowa nie odnosi się do istniejących umów dotyczących szczepionki przeciwko COVID-19 między UE a producentami szczepionek, w tym firmą Pfizer.

  Umowa gwarantuje, że firmy będą gotowe „zareagować na kryzys” poprzez aktualizowanie swoich obiektów i monitorowanie łańcuchów dostaw, „w tym gromadzenie zapasów w razie potrzeby” -podaje Komisja Europejska. Jeśli zostanie ogłoszony nowy stan zagrożenia zdrowia publicznego, firmy „szybko rozpoczną produkcję”.

  Działacze na rzecz praw szczepionek powiedzieli, że UE ryzykuje powtórzenie się tego, co Światowa Organizacja Zdrowia nazwała „szczepionkowym apartheidem” podczas COVID-19.

  „Po pandemii, w której kraje rozwijające się zostały odesłane na koniec kolejki po szczepionki i leczenie, wydaje się, że UE i firmy farmaceutyczne planują powtórzyć to wszystko podczas kolejnego kryzysu zdrowotnego” – powiedział Mohga Kamal-Yanni, dyrektor ds. współprzewodnicząca Ludowego Sojuszu Szczepionek

  Komisja wybrała zakłady firmy Pfizer w Irlandii i Belgii w celu zarezerwowania zdolności do produkcji szczepionek mRNA. W celu gwarancji mocy produkcyjnych szczepionek białkowych wybrano hiszpańskie firmy Reig Jofre i Laboratorios Hipra SA oraz holenderską firmę Bilthoven Biologicals BV do zachowania zdolności produkcji szczepionek wektorowych. 

  Światowa Organizacja Zdrowia wezwała rządy i producentów do zarezerwowania do 20% wszelkich testów, szczepionek lub terapii dla globalnej agencji w celu dystrybucji w biedniejszych krajach.

  źródło: Reuters

  Opinie czytelnik

  Nowa umowa UE z producentami szczepionek na wypadek przyszłego kryzysu COVID-19 – opinie czytelników (w linku)