27.05.2022 Nauki behawioralne na rzecz lepszego życia

    Celem spotkania było omówienie zalet nauk o zachowaniach ludzkich oraz jak efektywnie zintegrować je z ogólna agendą zdrowia.

    Wśród osób zgromadzonych na widowni znależli się ci, którzy coś już wiedzą na temat nauk o zachowaniach ludzkich jak i ci, którzy je już wprowadzili w zarzadzaniu swymi krajami. Wśród prelegentów byli m.inn. minister zdrowia Malezji, minister zdrowia publicznego Kataru, kanadyjska urzędniczka ministerstwa zdrowia, członek zgromadzenia WHO dotyczącego nauk o zachowań ludzkich z Bangladeszu oraz głowny naukowiec WHO.

    Sesje rozpoczął dyrektor generalny słowami: Ci z nas, którzy zajmują się zdrowiem publicznym, często popełniają błąd, myśląc, że sama nauka i dowody wystarczą, aby przekonać społeczeństwo i decydentów do stosowania się do naszych rad. Jakże często okazuje się, że byliśmy w błędzie. Pandemia Covid 19 była częścią demonstracji potrzeby zaangażowania społeczności, zrozumienia ich koncepcji i motywacji oraz odpowiedniego dostosowania strategii. Rządy musiały przekonać ludność do zaakceptowania nowych zachowań i warunków. Wszystko to w kontekście szybko ewoluujących dowodów. W ramach naszej transformacji stworzyliśmy nową jednostkę zajmującą się naukami behawioralnymi, aby włączyć dowody na to dlaczego są podejmowane decyzje ludzi, do naszych programów i prac politycznych. Pomysł wyszedł od dr Eleny Alteri w odpowiedzi na moje zaproszenie skierowane do wszystkich pracowników, aby zaproponowali szalone pomysły, które uczynią naszą organizację bardziej skuteczną i wydajną. Tak więc umówiła się na spotkanie, które nadal utrzymuję w każdy czwartek po południu i w godzinach otwartych, kiedy pracownicy przychodzą do mnie, więc przyszła z czerwoną książką zatytułowaną“Nudge“. Wtedy nie tylko dała mi książkę, ale także zaproponowała pomysł i tak zaczęliśmy wprowadzać jednostkę nauki behawioralnej. Chciałbym więc wyrazić jej moje uznanie, a o reszcie oczywiście dowiecie się z listu. W ciągu niecałych dwóch lat utworzyliśmy techniczną grupę doradczą prowadzoną przez projekty, opracowaliśmy narzędzia, zorganizowaliśmy szkolenia, zebraliśmy dane i promowaliśmy wykorzystanie nauk behawioralnych w różnych regionach. Obecnie nasza jednostka behawioralna pracuje nad szerokim zakresem tematów ramię w ramię z naszymi kolegami i partnerami w różnych krajach. Obejmuje to intuicję i zdrowsze odżywianie w szkołach i na imprezach sportowych, oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe i higienę w środowisku społecznym, choroby niezakaźne i zrozumienie czynników powodujących niepotrzebne cięcia cesarskie, jednak możemy i powinniśmy zrobić więcej. Jedną z lekcji tej pandemii jest to, że nie możemy sobie pozwolić na odłączenie się od ludzi, którym służymy. potrzebujemy więcej badań, większe inwestycje, większe możliwości i lepsza współpraca między decydentami, praktykami, ekspertami ds. zdrowia publicznego, naukowcami behawioralnymi i społecznymi.

    Pozwolę sobie przedstawić trzy priorytety:

    1. zachęcamy państwa członkowskie do współpracy z sekretariatem w celu lepszej integracji naukowców zajmujących się naukami społecznymi i behawioralnymi ze strategiami i programami zdrowia publicznego

    2. zachęcamy państwa członkowskie do inwestowania w behawioralne nauki społeczne w celu poprawy projektowania, akceptacji i skuteczności programów zdrowia publicznego

    3. wzywamy wszystkie państwa członkowskie do współpracy w celu opracowania zasobów, badań i dowodów, doświadczeń w zakresie wykorzystania i wpływu nauk behawioralnych

    Think globally, act locally-

    Jednym z prelegentów był Minister Zdrowia Malezji, który postawiony został za wzór ministra, którego działania przyczyniły się do 98% wyszczepialności na covid-19 wśród dorosłych i 75% przyjęciem tzw.boostera. Zanim został ministrem zdrowia, był ministrem nauki, jak również krajowym specjalistą ds programu szczepień. Delegat ten chwalił się, że uczęszczał na intensywny specjalny kurs online ‚Wgląd behawioralny w podejmowanie decyzji dotyczących polityki publicznej‘, o czym nie wiedzieli nawet jego współpracownicy… Dodał, że nie mogli brać zachowania ludzi za pewnik, dlatego potrzebował wiedzy jak przekonać ludzi do swoich racji. Zdawał sobie sprawę, że rozpoczynając program immunizacji, ludzie nie byli zbyt chętni stosować się do zachęt czy instrukcji. Przez prawie półtora roku mówiono im o maskowaniu, izolacji, mysiu rąk, dezynfekcji czy dystansie, było to trudne. Pan minister jest przekonany, że psychologia behawioralna to „pierwsza linia obrony dla systemu opieki zdrowotnej“. Dodaje, ze ‚jeśli zmusimy ludzi do zmiany sposobu ich życia, zabezpieczysz swój system opieki zdrowotnej. Widzieliśmy, że spostrzeżenia behawioralne odgrywają dużą rolę w pandemii‘. Pandemia, czy kryzys zdrowotny jest czynnikiem sprzyjającym zmianie zachowań.

    Minister dzieli się wskazówkami, co naprawdę zadziałało w tak wysokim wyszczepieniu Malezyjczyków.

    1. Zdobycie zaufania ludzi i stworzenie jasnych przekazów, podanie kryteriów wiarygodności, nie wygłaszanie kazań, przekonanie ich, ze są równie odpowiedzialni za rozwój pandemii, np. mówiąc – nie zaszczepiłeś się? A 80% to zrobiła! … Idź i zaszczep się.
    2. Informacje dostępne dla większości i łatwe do wykorzystania np. przy pomocy aplikacji covid app wraz z linkiem do rezerwacji i łatwego dostępu do punktów szczepień, co więcej formularze szczepień były już częściowo wypełnione, gdyż zawierały dane pobrane od pacjenta przez aplikację kowidową…przetłumaczone na 42 języki, a nie tylko jeden narodowy…
    3. Zaprojektowanie zachęt i bodźców, dobrze przemyślanych pytań, które „chwytają za serce” np. szczepienia w meczetach, gdyż wśród społeczności opornych odnoszono się do uczuć religijnych, a zatem matki szły pierwsze się szczepić, a następnie wchodziły do zgromadzeń i pytały; jesteś zaszczepiony? Nie? To nie masz wstępu…
    4. Zbieranie danych – bez nich nie będzie żadnych analiz.

    Wiele z tych metod zdaje się być znajoma w naszym kraju. Być może nasz minister zdrowia także brał udział w specjalnym szkoleniu razem z ministrem zdrowia Malezji?!…

    Warto też dodać, że minister zdrowia Malezji chce u siebie wdrażać i zachęca do tego inne kraje:

    1) bezpłatne narodowe badania przesiewowe wykorzystując “get screened=love your family” czyli hasła- badaj się z miłości do swej rodziny

    2) aplikacje covidowe do obowiązkowych szczepień zamiast kart szczepień.